لیپوماتیک (پیکر تراشی)

لیپوماتیک یا پیکرتراشی

لیپوماتیک یا پیکر تراشی جدیدترین متد تخلیه چربی از بدن با نتیجه ای کاملا متفاوت و باور نکردنی در مقایسه با سایر روشهای تخلیه چربی مانند لیزر لیپولیز و لیپوساکشن است که علاوه بر راحت تر بودن، بی خطرتر و کم عارضه تر هم می باشد.


لیپوماتیک نوعی دستگاه ساکشن جدید است که برای تخلیه چربی های موضعـی زیر پوست می باشد. تکنولوژی انجام گرفته در این دستگاه طوری دقیق و فوق العاده عمل می کند که به طور کلی لیپوماتیک را از لیپوساکشن جدا می سازد. به علاوه برتری دستگاه لیپوماتیک نسبت به لیزر لیپولیز نیز در حین انجام عمل ، هم برای جراح و هم در نتایج عمل برای فرد کاملا مشهود است.

لیپوماتیک روشی سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی است و حجم زیادی از چربی تنها در یک جلسه تخلیه می شود که همراه با کمترین تورم، کبودی، درد و بدون خطر ایجاد آمبولی است. این روش نه تنها باعث افتادگی بیشتر پوست نمی شود بلکه به سفت تر شدن آن نیز کمک می کند. نکته مهم و جالب این است که کاهش سایز تا مدتها بعد از عمل ادامه دارد و باعث رفع سلولیت نیز می شود.

لیپوماتیک و پیکر تراشی

لیپوماتیک بهترین و کم خطرترین روش لاغری

پروسه عمل لیپوماتیک

در روش لیپوماتیک، دستگاه با استفاده از دو نوع موج به نام اینفراسونیک و ارتعاش و نوسان کردن ثابت حول یک محور (Nutation) می تواند سلول های چربی را به روش کاملا فیزیکى از جایی که به همدیگر متصل هستند جدا کند، همچنین بدون اینکه سلول های چربی را تخریب کند، سلول های بافت چربی را سالم از زیر پوست با عمل ساکشن خارج می نماید. به همین دلیل از سلول های خارج شده چربی توسط این تکنیک می توان مجددا بعنوان فیلر برای حجیم سازی گونه و صورت و یا سایر اعضاء استفاده نمود. این چربی به مراتب دوام بیشتر و تورم کمتر پس از تزریق بعنوان فیلر دارا می باشد و به نسبت چربی که توسط ساکشن برای حجیم سازی استفاده می شود سالم تر است.

علاوه بر این روش لیپوماتیک مشکل ایمنی را که در روش سنتی لیپوساکشن وجود داشت را رفع کرده است و سیستم امنیتی فعال آن محافظت از بافت بدن (اعصاب، رگهای خونی، ماهیچه ها) را بر عهده دارد.

لیپوماتیک و پیکر تراشی

روش لاغری لیپوماتیک

افراد مناسب برای لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک برای  همه افراد از سن بلوغ تا  سنین بالا قابل انجام می باشد مشروط به آنکه بیمار شرایط جسمانی لازم که در بخشهای دیگر به آن اشاره شده است دارا باشد . در اصل مناسبترین بیماران جهت انجام لیپوماتیک  کسانی هستند که افزایش وزن بسیار بالایی ندارند و از افزایش سایز رنج می برند و این بیماران اثرات شگفت اگیز لیپوماتیک را بلافاصله بعد از انجام آن مشاهده می کنند. حالا سوال اینست که آیا لیپوماتیک را برای افراد با اضافه وزن بالا  از روش لیپوماتیک سود می برند ؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم افرادی که در گروه خیلی چاق جای می گیرند و BMI یا اندکس توده بدنی بالای ۴۰ دارند از روشهای جراحی بیشتر سود خواهند برد مشروط به آنکه محدودیتی برای بیهوشی و جراحی نداشته باشند . افرادیکه در گروه چاق جای می گیرند می توانند از هر دو روش جراحی یا لیپوماتیک بهره ببرند و وضعیت جسمانی و نحوه توزیع چربی در آنان در تصمیم گیری و ارائه بهترین روش توسط پزشک باید مد نظر قرار گیرد.

مزایای لیپوماتیک نسبت به سایر روشها

 • نحوه ی پخش یکسان چربی ها در روش لیپوماتیک بسیار مناسب است. بر خلاف روش لیپوساکشن که در آن چربی ها به صورت گلوله زیر پوست جمع می شوند.
 • در روش لیپوساکشن ، 6 ماه و در روش لیزر لیپولیز ، 2 تا 4 ماه نیاز به پوشیدن گن می باشد ، این در حالی ست این زمان برای لیپوماتیک دو هفته است! (هرچند برای بهتر جمع شدن پوست توصیه می شود 30 تا 40 روز  نیاز به بستن گن در این روش برای بیمار دو هفته است که در مقایسه با ساکشن سنتی ( 6 ماه ) و لیزر لیپولیز ( 4-2 ماه ) بسیار کوتاهتر است. در عین حال بستن گن 40-30 روز برای بهتر جمع شدن پوست توصیه می گردد.
 • جمع شدن پوست در این روش نسبت به روش های دیگر ساکشن بسیار بهتر صورت می گیرد.
 • در روش های دیگر اگر فقط با بی حسی موضعی انجام شود احتمال دارد بیمار درد و ناراحتی زیادی حس کند و حتی به بیهوشی هم احتیاج پیدا خواهد کرد ، در صورتی که در لیپوماتیک با یک بی حسی موضعی ساده بیمار دیگر هیچ دردی نخواهد داشت.
 • تورم و ترشحات پس از عمل در این روش بسیار کمتر است و ترشح از محل ساکشن نهایتا 36 ساعت طول می کشد در حالیکه در روشهای دیگر ساکشن طولانیتر است.
 • ریسک عفونت در لیپوماتیک بسیار کم می باشد.
 • احتمال آمبولی چربی نسبت به روشهای دیگر ساکشن بسیار کم می باشد و تاکنون گزارش نشده است.
 • بعد از لیپوماتیک احتیاجی نیست که بیمار بستری شود و فرد بلافاصله پس از عمل لیپوماتیک می تواند به منزل برگردد.
 • خستگی ، کوفتگی و بی حالی بعد از لیپوماتیک نسبت به سایر روش های ساکشن بسیار کمتر است.
 • هر چند جمع شدن پوست در روش لیپوماتیک به نسبت روش های دیگر خیلی بهتر صورت می گیرد اما در مواردی که افتادگی پوست زیاد باشد ، بیمار به عمل جراحی احتیاج خواهد داشت. در عین حال ، عمل جراحی پس از لیپوماتیک نسبت به بیمارانی که با لیپوماتیک چربی های آنها تخلیه نشده است،عمل محدودتر با برش کوچکتری خواهد بود.

عوارض احتمالی لیپوماتیک:

با اینکه عمل لیپوماتیک نسبت به سایر روش های بسیار کم خطرتر و استانداردتر است ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد که خوشبختانه همگی بسیار جزئی و قابل پیشگیری می باشد که شامل موارد زیر می باشد:

 1. حساسیت به لیدوکایین: این مشکل در کسانیکه سابقه ای از حساسیت به این ماده یا مواد مشابه داشته اند قابل شناسایی و پیشگیری می باشد.
 2. احتمال خونریزی و کبودی در کسانیکه داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین، وارفارین و .. مصرف می کنند که با توجه به نوع دارو می بایست از مدتی قبل از لیپوماتیک آن را قطع کرد.
 3. عفونت: عفونت محل منافذ ایجاد شده در لیپوماتیک با رعایت شرایط کامل استریلزاسیون در کلینیک و نیز ضدعفونی مناسب آن توسط بیمار بسیار نامحتمل است مگر آنکه بیمار دچار بیماریهای مزمن همراه با کاهش سیستم ایمنی مانند دیابت شدید، بیماریهای مزمن اتوایمیون مانند لوپوس پیشرفته و .. بوده و یا از داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مانند کورتون، داروهای ضد سرطان استفاده نماید.
 4. مسمومیت با داروهایی که در لیپوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد به خصوص لیدوکایین: برای کاستن از این خطر عملکرد کبد بسیار اهمیت دارد؛ بنابراین بیمارانی که دچار نارسایی کبد می باشند نباید از لیپوماتیک استفاده نمایند و داروهایی که باعث اختلال کارکرد کبد می شوند نیز می بایستی مدتی قبل از لیپوماتیک قطع شوند که این داروها شامل تتراسیکلین ، کوتریموکسازول ، آمیودارون ، سایمتدین ، فلوکونازول ، فلوکساتین و .. می باشد . البته در صورتی این داروها تاثیرگذار می باشند که به مدت طولانی مصرف گردند و مصرف کوتاه مدت آنان بی تاثیرند.
 5. تجمع آب ناشی از عدم تخلیه مناسب مایع و بسته شده زودهنگام منافذ که همراه با سفت شدن قسمتهای کوچکی از محل لیپوماتیک می باشد. این مشکل در صورت همکاری مناسب بیمار جهت ماساژ مناطق لیپوماتیک شده قابل پیشگیری می باشد ضمنا در صورت وقوع بعد از مدتی جذب خواهد شد و حتی قابل تخلیه می باشد.